Restriction Enzymes
- (1)
- (64)
- (594)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (9)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (5)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (559)
- (80)
- (10)
- (570)
- (2)
- (24)
- (28)
- (90)
- (544)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ ScaI (10 U/μL)
The ScaI restriction enzyme recognizes AGT^ACT sites and cuts best at 37°C in its own unique buffer (Isoschizomers: AssI, BmcAI, ZrmI).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Sca I |
| Methylation Sensitivity | Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | Unique Buffer (10X Buffer ScaI) |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Concentration | 10 U/μL |
Thermo Scientific™ SspDI (KasI) (10 U/μL)
Cut at G^GCGCC sites with SspDI (KasI) restriction enzyme, which functions best at 37°C in Tango buffer (Isoschizomers: BbeI, DinI, EgeI, KasI, Mly113I, NarI, SfoI).
Thermo Scientific™ EcoRII (10 U/μL)
Cut at ^CCWGG sites with EcoRII restriction enzyme, which performs best at 37°C in O buffer (Isoschizomers: AjnI, BseBI, Bst2UI, BstNI, BstOI, Psp6I, PspGI).
Thermo Scientific™ AjiI (BmgBI) (5 U/μL)
Cut at CAC^GTC sites with AjiI (BmgBI) restriction enzyme, which performs best at 37°C in its own unique buffer (Isoschizomers: BmgBI, BtrI).
Thermo Scientific™ ApaI (10 U/μL)
Cut at GGGCC^C sites with ApaI restriction enzyme, which functions best at 37°C in B buffer (Isoschizomers: PspOMI).
| Concentration | 10 U/μL |
|---|
Thermo Scientific™ SacI (10 U/μL)
Cut at GAGCT^C sites with SacI restriction enzyme, which performs best at 37°C in its own unique buffer (Isoschizomers: Eco53kI, EcoICRI, Psp124BI, SstI).
| Concentration | 10 U/μL |
|---|
Thermo Scientific™ RsaI (10 U/μL)
The RsaI restriction enzyme recognizes GT^AC sites and cuts best at 37°C in Tango buffer (Isoschizomers: AfaI, CviQI, RsaNI).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Rsa I |
| Methylation Sensitivity | CpG Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X Buffer Tango |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Concentration | 10 U/μL |
Thermo Scientific™ FastDigest Eco31I (IIs class)
The FastDigest Eco31I restriction enzyme recognizes GGTCTC(1/5)^ sites and cuts best at 37°C in 5-15 minutes using universal FastDigest Buffer (Isoschizomers: BsaI, BspTNI)
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Eco31I |
| Methylation Sensitivity | CpG Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive |
| Research Category | Scarless Cloning |
| Compatible Buffer | 10X FastDigest Buffer/FastDigest Green Buffer |
| Overhang | 5' protruding ends |
| Type IIS RE | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Inactivation Temperature | 65°C |
| Product Line | FastDigest |
Thermo Scientific™ FastDigest AanI
Perform single-, double- or multiple DNA digestion within 5-15 minutes with this advanced line of restriction enzymes, 100% active in one universal buffer.
Thermo Scientific™ FastDigest Bst1107I
Cut at GTA^TAC sites with Thermo Scientific™ FastDigest™ BstZ17I (Bst1107I), which performs best using universal FastDigest Buffer (Isoschizomers: BssNAI).
Thermo Scientific™ SfiI (10 U/μL)
Cut at GGCCNNNN^NGGCC sites with SfiI restriction enzyme, which performs best at 50°C in G buffer.
Thermo Scientific™ Hin1II (NlaIII) (5 U/μL)
Cut at CATG^ sites with Hin1II (NlaIII) restriction enzyme, which performs best at 37°C in G buffer (Isoschizomers: CviAII, FaeI, FatI, Hsp92II, NlaIII).
Thermo Scientific™ MssI (PmeI) (5 U/μL)
The MssI (PmeI) restriction enzyme recognizes GTTT^AAAC sites and cuts best at 37°C in B buffer (Isoschizomers: PmeI).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | MssI (PmeI) |
| Methylation Sensitivity | Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X Buffer B |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Concentration | 5 U/μL |
Thermo Scientific™ TatI (5 U/μL)
Cut at W^GTACW sites with TatI restriction enzyme, which performs best at 65°C in Tango buffer.
Thermo Scientific™ HhaI (10 U/μL)
Cut at GCG^C sites with HhaI restriction enzyme, which performs best at 37°C in Tango buffer (Isoschizomers: AspLEI, BstHHI, CfoI, HinP1I, HspAI).